Nauja rekordo aukštuma: balandžio mėnesį saulės elektrinės Lietuvoje pasiekė istorinį elektros gamybos lygį

Balandžio mėnesį Lietuvos saulės elektrinės pasiekė naują elektros gamybos rekordą, pagal Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenis, sugeneravusios 124,54 GWh elektros. Tai yra didžiausias kiekis, kada nors užfiksuotas šalies istorijoje, demonstruojant saulės energetikos potencialą ir svarbą šalies energetikos sistemoje.
Per šį mėnesį saulės elektrinės ne tik padėjo pasiekti rekordines aukštumas, bet ir užtikrino, kad nacionalinė elektros gamyba patenkintų apie 66 proc. viso šalies elektros vartojimo poreikio. Tai yra aukščiausias tokių mėnesių rodiklis, rodantis, kad atsinaujinantys energijos ištekliai tampa vis svarbesni Lietuvai.
Įdomu pažymėti, kad balandžio mėnesį buvo užfiksuotos net 75 valandos, per kurias pagaminta elektros energija viršijo šalies vartojimo poreikius. Tai yra didžiausias tokių valandų skaičius nuo laikų, kai buvo uždaryta Ignalinos atominė elektrinė, ir gerokai pagerina ankstesnį rekordą, užfiksuotą kovo mėnesį, kai tokios valandos siekė 48.
Didelė atsinaujinančių išteklių elektros gamyba taip pat lėmė, kad balandžio mėnesio didmeninės elektros kainos vidurkis siekė 60,3 euro už megavatvalandę (MWh), kas yra mažiausia suma nuo 2021 m. gegužės, kai vidutinė kaina buvo 50,4 Eur/MWh. Tai rodo, kad saulės energetika ne tik prisideda prie švarios energijos gamybos, bet ir teigiamai veikia elektros kainas rinkoje.
Regiono kontekste, Baltijos jūros šalyse didmeninės elektros kainos labiausiai sumažėjo Suomijoje, kur jos nukrito 17,6 proc., o Lietuvoje ir Latvijoje – 11,7 proc. Tuo tarpu Lenkijoje šios kainos, palyginus su kovo mėnesiu, išaugo 7,3 procento.
Elektros tiekimo planų analizė rodo, kad trijų nepriklausomų tiekėjų siūlomų planų su 24 mėnesių fiksuota kaina (“Standartinis” planas) vidutinė 1 kWh kaina per mėnesį padidėjo 2,4 proc., o 12 mėnesių fiksuotos kainos planai matė 2,5 proc. kainų augimą. Planai su nefiksuota kaina parodė 4,8 proc. kainos sumažėjimą per balandį, palyginti su kovu, teikiant vartotojams palankesnes sąlygas.
Šie duomenys parodo, kad atsinaujinančios energijos sektorius Lietuvoje toliau stiprėja, o saulės elektrinės yra neatsiejama šalies energetikos ateities dalis. Tai ne tik padeda Lietuvai mažinti priklausomybę nuo importuojamos energijos, bet ir veiksmingai prisideda prie švarios energetikos plėtros, mažindamos elektros kainas ir skatindamos ekonominį stabilumą.