Birzoskaina.lt

elektros kaina biržoje

Elektros biržos kaina – kodėl ją verta suprasti ir stebėti kiekvienam?

Elektros biržos kaina

Šiaurės Europos šalis vienijančios elektros biržos „Nord Pool“ vardas, viešojoje erdvėje pradėtas linksniuoti dažniau tik prasidėjus elektros rinkos liberalizavimui. Tiesa, Lietuva įstojo į šią organizaciją dar 2012 metais, tačiau iki pat 2020-ųjų, kol nepradėjome savarankiškai rinktis elektros tiekėjų, jos reikšmė daugeliui išliko nežinoma. Nuo pirmojo liberalizavimo etapo jau prabėgo treji metai. Tačiau ar per šį laiką spėjote perprasti kaip elektros biržos kaina veikia jūsų sąskaitas? Ar žinote kokia elektros kaina biržoje dabar? Supraskite elektros rinkos dėsnius ir kaip jie padeda įgauti geresnę savo sąnaudų kontrolę.

Kas yra elektros birža?

„Nord Pool“ arba viena didžiausių Europoje elektros biržų, buvo įsteigta 1996-aisiais metais bendra Šiaurės Europos šalių iniciatyva. Šiandien, šiai organizacijai priklauso 9 valstybės: Norvegija, Danija, Suomija, Švedija, Estija, Latvija, Jungtinė Karalystė, Vokietija ir žinoma – Lietuva. Mums, narystė šioje sąjungoje yra ypatingai svarbi mažinant Baltijos regiono energetinę izoliaciją ir priklausomybę nuo rusiškos elektros energijos.

Pagrindinė „Nord Pool“ paskirtis yra prekyba elektros energija ir šios rinkos analizė. Ji suteikia rinkos dalyviams skaitmeninę prekybos platformą, kuri leidžia sekti elektros biržos kainą realiuoju laiku ir tiesiogiai prekiauti elektros energija. Tokiu būdu užtikrinamas ne tik efektyvus elektros energijos tiekimas ir galimybė gauti geriausius prekybos rezultatus, o vartotojams – geriausia elektros energijos kaina.

„Nord Pool“ vaidmuo regiono energetinei politikai

Šiaurės šalių elektros birža (beje, pirmoji tarptautinė tokio pobūdžio organizacija pasaulyje) buvo įkurta norint suformuoti bendrą elektros energijos rinką, kuri padėtų didinti konkurenciją regione. „Nord Pool“ platforma leidžia tiekėjams varžytis dėl pardavimo tarpusavyje, stebint realią situaciją ir prie jos derinant savo pasiūlymo sąlygas. Didesnės pasiūlos rezultatas – užtikrinta elektros energija ir geriausia biržos elektros kaina vartotojams.

Ne ką mažiau svarbi ir „Nord Pool“ misija prisidėti prie regiono energetinio stabilumo bei vienybės. Dalyvavimas tokio pobūdžio organizacijoje skatina naujos infrastruktūros kūrimą, o tai reiškia ne tik modernesnius ir patikimesnius tinklus, bet ir didesnę energijos šaltinių įvairovę. Šie veiksniai finale nulemia ir didesnę nepriklausomybę arba kitaip tariant – laisvę rinktis norimas sąlygas. Tai puikiai įrodo 2015 metais tarp Lietuvos ir Švedijos nutiesta „NordBalt“ jungtis, pirmaisiais veikimo metais lėmusi 30% sumažėjusią elektros kainą.

Elektros biržos kaina – pagrindiniai kainodaros veiksniai

Nors nutiesus „NordBalt“, kurį laiką jautėme poveikį per sumažėjusias energijos sąskaitas, tačiau šis efektas neišliko ilgam. Dar ne taip seniai, elektros kaina „Nord Pool“ biržoje pasiekė rekordines aukštumas, nors tuo pat metu, kai kurie gamintojai teikė gerokai palankesnius pasiūlymus. Tad kodėl elektros kaina biržoje neatspindėjo geriausio pasiūlymo kainos?

Elektros biržos kaina yra perskaičiuojama kas valandą, taip atspindėdama aktualiausią situaciją itin dinamiškoje elektros rinkoje. Svarbiausias kainos nustatymo kriterijus yra paklausos ir pasiūlos balansas, tačiau biržos kainos skaičiavimo algoritmai yra gana komplikuoti ir priklausomi nuo daugelio veiksnių. Tačiau visi iš jų, daugiau ar mažiau, tiesiogiai yra susiję su tuo kas vyksta energetikos rinkoje.

1. Pasiūlos ir paklausos valdymas

Elektros kaina biržoje „Nord Pool” yra nustatoma derinant elektros paklausą ir pasiūlą rinkoje. Kiekvieną valandą, birža surenka elektros pasiūlos duomenis iš gamintojų bei pateikia juos pirkėjams, siūlantiems savo kainą. Šis procesas yra visiškai automatizuotas, todėl sandoriai įvyksta remiantis tik grynais skaičiais, žaibo greitumu.

2. Reikiamo elektros energijos kiekio užtikrinimas

Elektros gamintojas turi atitikti ne tik pirkėjui prieinamą kainą, bet ir reikiamą elektros energijos kiekį, sutartam laikotarpiui. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl elektros biržos kaina ne visada atitinka pigiausią pasiūlymą. „Nord Pool” apskaičiuoja elektros paklausą iš atitinkamo regiono pirkėjų, kuriuos įprastai pateikia elektros tiekimo bendrovės. Jei gamintojas neatitinka pirkėjo paklausos masto, tuomet sandoris neįvyksta.

3. Regioninės elektros kainos

Elektros biržos kaina neretai priklauso nuo regiono ir kinta atsižvelgiant į jo geopolitines ypatybes. Kainos skirtingose šalyse varijuoja ir dėl elektros perdavimo tinkle, sukurtos infrastruktūros ir kitų veiksnių. Ne mažiau įtakos joms gali padaryti ir tiekimo grandinės trikdžiai, lokaliniai konfliktai bei su jais priimti ekonominiai ar politiniai sprendimai. Taigi, atsižvelgiant į šias aktualijas, kiekvienam regionui yra nustatoma jo specifinė elektros kaina.

4. Paros ar metų laikas

Ne paslaptis, kad mūsų elektros vartojimo įpročius stipriai koreguoja gamtiniai reiškiniai. Visada suvartosime daugiau elektros žiemą, o ne vasarą. Lygiai kaip ir daugiau elektros prireikia tam tikromis tamsiojo paros meto valandomis, o ne dieną. Natūralu, kad tokiu metu elektros energijos paklausa stipriai išauga, o kartu su ja, ir elektros kaina biržoje realiu laiku.

5. Atsinaujinantys elektros energijos šaltiniai

Europos Sąjungos valstybės yra įsipareigojusios dalį elektros energijos pasigaminti iš atsinaujinančių energijos šaltinių, tokių kaip saulės ar vėjo jėgainės. Kaip žinia, šie energijos gamybos būdai stipriai priklauso tiek nuo metų laiko, tiek nuo bendrų oro sąlygų. Kartais šie reiškiniai gali būti numatyti (pavyzdžiui, naktį saulės energija negaminama), tačiau neretai juos gali būti sunku prognozuoti. Štai kodėl elektros kaina biržoje gali kisti greitai ir nenuspėjamai.

Kas sudaro galutinę sąskaitą už elektrą?

Taigi, išsiaiškinome nuo ko priklauso elektros biržos kaina. Tačiau, tai iki galo nepaaiškina jūsų galutinės sąskaitos sumos. Kas lemia šiandieninę elektros kainą Lietuvoje?

  • Elektros kaina biržoje „Nord Pool“ – pagrindinė ir didžiausia dedamoji tarifo dalis.
  • Energijos skirstymo ir perdavimo kaina. Didžiąją jų dalį sudaro mokestis elektros skirstymo tinklams (ESO). Ši dedamoji yra reguliuojama valstybės, ja rūpinasi Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).
  • Viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokesčiai. Įprastai jie skiriami įvairiems aplinkos apsaugos ir strateginiams energetikos politiniams tikslams įgyvendinti. Svarbu žinoti, kad šis mokestis yra perskaičiuojamas kas pusmetį, todėl VIAP eilutė jūsų sąskaitoje nuolat varijuoja.
  • Valstybės kompensacija už įsigytą elektros kainą.
  • Papildomos dedamosios arba siūlomos nuolaidos. Ši tarifo dalis priklauso nuo kiekvieno tiekėjo individualiai. Pavyzdžiui, kai kurie iš jų siūlo už reguliarių mėnesinį mokestį įsigyti daugiau elektros energijos iš atsinaujinančių šaltinių arba pradinę nuolaidą naujiems klientams ir pan.

Kodėl verta sekti elektros kainą biržoje „Nord Pool“?

Net jei iš nepriklausomo tiekėjo pasirinkote fiksuotą elektros tiekimo planą, stebėti elektros biržos kainą yra išties pravartu. Visų pirma, tai verta daryti, kad galėtume sekti realią situaciją elektros energijos rinkoje ir suprastumėte už ką mokate kiekvieną mėnesį. Juk didžioji jūsų tarifo dalis priklauso būtent nuo elektros biržos kainos. Galbūt, perpratę vyraujančias tendencijas, įžvelgsite didesnį potencialą nefiksuotame plane?

Pasirinkę nefiksuotą, o tiesiogiai su biržos kainomis susietą planą, puikiai žino, jog stebint biržos tendencijas galima optimaliai paskirstyti elektros naudojimą ir taip sumažinti patiriamas išlaidas. Suplanuokite elektromobilio įkrovimą arba kitą elektros energijai imlų darbą tai valandai, kai numatoma elektros biržos kaina bus pati mažiausia. Kartokite tai nuolat ir stebėkite kaip sąskaitos traukiasi, kol aplinkiniai vis dar skundžiasi nekontroliuojamu jų augimu.