Birzoskaina.lt

elektros kaina biržoje

Elektros tiekėjų nuostolių kompensavimo ginčas sprendžiamas Seimo komitete. Ekspertų nuomonės stipriai išsiskiria

Elektros tiekėjų nuostolių kompensavimas

Nemenkas ginčas kilo dėl to, kad nepriklausomi elektros energijos tiekėjai prašo kompensuoti jų patiriamus nuostolius dėl elektros kainų skirtumų, kurie atsiranda dėl buitinių vartotojų, gaminančių energiją, ją tiekiant į rinką ir atgaunant elektrą susidariusių kainų skirtumų.

Rinkos reguliuotojo ir prezidentūros atstovai su tokia kompensacija nesutinka, o Energetinių tyrimų agentūra tokį kompensavimą siūlo dengti iš pasinaudojimo tinklais mokesčio. Tuo tarpu elektros energiją gaminančių vartotojų atstovas tikina, kad tiekėjai nuostolių nepatiria.

Kazio Starkevičiaus, Ekonomikos komiteto pirmininko teigimu, gaminančių vartotojų dabar yra 85 tūkstančiai.

Skaičiuojami nuostoliai nėra objektyvūs

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovo Renato Pociaus teigimu, nebūtų teisinga šiuos nuostolius kompensuoti visų vartotojų sąskaita: „Nuostoliai būtų uždėti ant visų vartotojų, ir net ant negaminančių, o tai jau yra (kompensacija – BNS) valstybės pagalbos požymio turinti schema. Mūsų supratimu, ji būtų neobjektyvi ir neteisinga, ypač pažeidžiamų vartotojų atžvilgiu, kurie neturi galimybės pasistatyti elektrinę arba tapti gaminančiu vartotoju“, – komiteto posėdyje teigė jis.

Prezidento patarėjas Tomas Lukoševičius taip pat išreiškė Prezidentūros nuomonę ir teigė neremiantis elektros tiekėjų nuostolių kompensavimo, mat kainų svyravimo riziką perkelti galutiniam vartotojui nėra teisinga: „Vartotojas yra pakankamai nelankstus, bent jau šiame periode, nes neturi lankstaus vartojimo grafiko, šilumos siurblio, elektromobilio, turi tik buitinį elektros vartojimą – vartoja ją prieš darbą ir po darbo“, – teigė T. Lukoševičius.

Nuomonės dėl patiriamų nuostolių išsiskiria

Vytautas Milėnas, elektrą iš saulės gaminančių vartotojų asociacijos vadovas sako, kad elektros tiekėjai nuostolių nepatiria: „Kai gamina dieną saulės elektrinės elektros energiją, nepriklausomi tiekėjai ją paima nemokamai ir ją ne kur nors pasideda, o parduoda pagal sutartis pilnomis kainomis kitiems vartotojams, o po to, kai reikia grąžinti buitiniams vartotojams elektrą, ji jiems taip pat patiekiama tomis pačiomis kainomis, kokiomis įsigyja nepriklausomi tiekėjai“.

„Bet jeigu nuostoliai bus, o jie šiaip turėtų būti, nes augant saulės energetikos kiekiui, mažėja elektros kaina tuo metu, kai saulė šviečia, tada susidursime su tokia situacija, kai tiekėjai tuos nuostolius, juos patirdami anksčiau ar vėliau, bandys jų atsikratyti – tiesiog atsikratyti tais gaminančiais vartotojais“, – komitete aiškino M. Nagevičius, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas.

„Išstatinės jiems papildomas sąskaitas ir santykis su tiekėju pasidarys neracionalus ir gaminantys vartotojai numigruos į garantinį tiekimą, į ESO ir ten tinklo mokestis bus 1,5-1,2 karto didesnis nei dabar jie moka. Visi tie nuostoliai atsidurs pačių gaminančių vartotojų išlaidose“, – sakė jis.

Lietuvos energetikos agentūra pateikia skaičiavimus

Gegužę pateiktais Lietuvos energetikos agentūros (LEA) analitikų skaičiavimais, pabrangus elektrai ir išaugus gaminančių vartotojų skaičiui, 2022-aisiais į tinklą patiektos elektros vertė buvo 10 mln. eurų mažesnė nei atgautos elektros vertė.

Šis skirtumas, pagal agentūros pateiktą analizę, per metus išaugo virš 10 kartų ir šį skirtumą padengti turėjo būtent elektros tiekėjai. 2022 metais elektros pertekliaus vertė siekė 35,6 mln. eurų, o gaminantys vartotojai ją atgavo už 46,3 mln. eurų. LEA agentūros analitikų teigimu, didžioji dalis elektros pagaminta vidurdienį, būtent tuo metu, kai yra pigesnė.

Kokie kompensacijos mechanizmai siūlomi?

Energetinių tyrimų agentūra, analizuojanti elektros tiekėjų nuostolius, siūlo kompensuoti šį skirtumą iš pasinaudojimo elektros tinklais mokesčio. Tokią analizę siūlo atlikti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybai: „Jeigu ši veikla jiems taptų nuostolinga, objektyvius nuostolius galima būtų kompensuoti iš pasinaudojimo elektros tinklais mokesčio, kurį būtent gaminantys vartotojai moka už susigrąžintą elektros energiją taip įvedant papildomą dedamąją į šį mokestį“, – nurodoma agentūros siūlomoje pataisoje.

Tokia schema būtų skatinamoji ir Vyriausybė turėtų numatyti galimų nuostolių kompensavimo tvarką.

Pradedami svarstymai Seime

Šio tipo nuostolių kompensavimui nepritaria ir Seimo Ekonomikos komitetas. Kolkas komitetas išklausė tik suinteresuotų pusių pozicijas, tačiau žada teikti pakeitimus Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymui.