LEA: rudenį elektros kaina gali mažėti, bet galimi svyravimai

LEA prognozės: elektros kaina rudenį gali mažėti, tačiau galimi svyravimai
Lietuvos energetikos agentūra (LEA) prognozuoja, kad šių metų rudenį elektros kaina gali mažėti, ypač dėl sezoniškai vėjuotesnių orų, kurie padidina vėjo jėgainių elektros gamybą. Vis dėlto, agentūra įspėja, jog yra keletas veiksnių, galinčių sukelti elektros kainų svyravimus, ypač šaltuoju metų laiku.
Rugpjūtį elektros kaina rinkoje išaugo 9 proc., tačiau LEA duomenų analitikas Dovydas Balčiūnas pastebi, kad rudens vėjuotumas gali padėti mažinti elektros kainas. „Rudenį, kai pučia stipresni vėjai, galima tikėtis tam tikro kainų mažėjimo, tačiau svarbu atsižvelgti ir į kitus veiksnius, galinčius turėti įtakos elektros kainai“, – sakė D. Balčiūnas.
Prognozuojami elektros kainų scenarijai iki metų pabaigos
LEA duomenų analitikas Vytenis Gudelis pažymėjo, kad elektros kainos iki metų pabaigos gali svyruoti priklausomai nuo kelių galimų scenarijų. Pirma, bazinis scenarijus, remiantis 2013–2020 m. bei 2023 m. tendencijomis, prognozuoja, kad elektros kaina rugsėjo–gruodžio mėnesiais turėtų būti apie 11–12 centų už kWh. Tuo tarpu visų 2024 m. vidutinė elektros kaina galėtų siekti 9–10 centų už kWh.
Kitas scenarijus numato staigų kainų augimą, panašų į tą, kuris buvo fiksuotas 2021–2022 m. „Jeigu įvyktų netikėti elektros rinkos pokyčiai, pavyzdžiui, dėl staigaus poreikio padidėjimo arba šaltos žiemos, kainos gali pakilti iki 14–16 centų už kWh, o visų metų vidurkis gali siekti 11–13 centų“, – pridūrė V. Gudelis.
Veiksniai, lemiantys elektros kainų kilimą
Pasak V. Gudelio, tam tikri įvykiai rinkoje gali smarkiai paveikti elektros kainas. Tarp jų – padidėjęs elektros poreikis dėl šaltų orų, sumažėję gamybos pajėgumai arba sutrikusios elektros jungtys. Be to, elektros kainas gali didinti ir staigus dujų kainų augimas, nes tarp šių dviejų resursų egzistuoja tiesioginis ryšys. „2022 m. elektros kainų piko metu dujų kaina buvo beveik dešimt kartų didesnė nei šiuo metu“, – priminė jis.
Nepaisant šių grėsmių, V. Gudelis pabrėžė, kad šiuo metu nėra jokių ženklų, rodančių, kad toks scenarijus galėtų pasikartoti. Per šią vasarą elektros kainos išliko stabilios, svyruodamos tarp 9 ir 12 centų už kWh.
Lietuvos elektros gamyba ir vartotojų planai
Dovydas Balčiūnas pridūrė, kad nuo 2022 m. gruodžio mėnesio Lietuva pagamina daugiau elektros energijos nei importuoja. Tai gali turėti teigiamą poveikį kainoms, ypač ilgalaikėje perspektyvoje.
Remiantis LEA duomenimis, buitiniams vartotojams siūlomų nefiksuotos kainos planų tarifai nuo 2023 m. antrojo ketvirčio yra mažesni nei fiksuotos kainos planai. Standartinio vienos laiko zonos plano fiksuotos kainos svyruoja tarp 25 ir 27 centų už kWh, o planų, susietų su biržos kaina, tarifai – tarp 19 ir 23 centų už kWh.
„Sezoniniai kainų pokyčiai vartotojams turi mažesnį poveikį, nes nepriklausomi tiekėjai savo siūlomus tarifus grindžia ateities sandoriais bei prognozėmis. Todėl kainų svyravimai yra mažesni, palyginti su rinkos pokyčiais“, – pažymėjo V. Gudelis.