Nebeliko valstybės kompensacijos už energiją. Ar nepermokate?

Dalis elektros energijos vartotojų dar nėra peržiūrėję savo elektros tiekimo sutarčių ir nuo liepos 1 d. nebelikus valstybės kompensacijos už energiją permoka. Rinkos ekspertai teigia, kad vis dar palankus metas priimti sprendimus dėl naujų sutarčių sudarymo ir esamų sutarčių keitimo.
Nepriklausomi elektros tiekėjai vienašališkai sumažino kainas ir šiuo metu labai nedaug vartotojų moka daugiau nei 28 ct/kWh. Tačiau visi bendrai yra raginami peržiūrėti turimus planus, mat šaltajam sezonui prognozuojamas elektros kainų kilimas.
Kodėl elektros energijos plano nepasikeitę vartotojai moka daugiau?
Į savo elektros energijos tiekėją nesikreipę vartotojai, kurie neoptimizavo turimo plano už energiją mokės daugiau dėl kelių priežasčių:
Pirmiausia, dviejų nepriklausomų tiekėjų, siūlančių mažiausias fiksuotas kainas vidutiniai planų tarifai birželio ir liepos mėnesiais buvo 0,23–0,25 Eur/kWh, rugpjūčio mėn. (1–8 d.) 0,23–0,24 Eur/kWh. Tuo tarpu yra vartotojų, sudariusių sutartis, kur fiksuota kaina yra aukštesnė nei 0,28 Eur/kWh.
Antra – liepos mėnesio vidutinė plano kaina biržoje yra apie 0,20 Eur/kWh. Elektros tiekėjai yra nurodę, kad tarifus mažins iki 0,28 Eur/kWh, tačiau bet kuriuo atveju vartotojams rekomenduojama inicijuoti planų pakeitimus, nes taip bus galima sutaupyti daugiau. Skaičiuojama, kad šiuo metu mokančių daugiau nei 30 ct/kWh, yra vos vienas procentas, maždaug 7% vartotojų turi planus, pagal kuriuos moka daugiau nei 29 ct/kWh
LEA Energetikos duomenų analizės centro duomenimis, namų ūkiai, per mėnesį vidutiniškai suvartojantys apie 150 kWh ir pasirinkę nefiksuotos kainos planus liepą už elektros energiją mokėjo apie 12 eurų mažiau, nei tie, kurie nepasikeitė plano.
Kokį planą rinktis norint sutaupyti?
LEA rekomenduoja inicijuoti sutarčių pakeitimus norint daugiau sutaupyti. Ekspertai teigia, kad sutaupyti pavyks tiek pasirinkus fiksuotos, tiek nefiksuotos kainos planus. Pagrindinė tokios rekomendacijos priežastis – elektros kainai „Nord Pool“ biržoje pradėjus augti, tiekėjų siūlomi tarifai taip pat didės. Tad svarbu laiku pasirinkti patraukliausią variantą.
Rekomenduojama planą pasikeisti iki šaltojo sezono pradžios
Elektros tiekėjai nuo pat metų pradžios ragino klientus pasinaudoti gerėjančia situacija elektros biržoje ir susimažinti energijos kainą be jokių pasekmių. Gyventojai raginami pasitikrinti informaciją sąskaitose ir pasidomėti, ar tai geriausiai jūsų poreikius atitinkantis pasiūlymas.
Atkreipkite dėmesį, kad elektros energijos sąskaitos už liepą gali būti didesnės, nes tai bus pirmasis mėnuo, kai nelieka valstybės kompensacijos. Tad, artėjant šaltąjam ir tamsiąjam sezonui, pasirinkę naują planą galėtumėte sutaupyti net apie 5 ct. už kilovatvalandę.
Pastaruoju metu stebimas energijos kainų stabilizavimasis neturėtų sudaryti įspūdžio, kad taip ir toliau elektros kainos kris. Bendra tendencija rodo, kad kainos stabilizuotis gali ilgesniam laikui, tačiau rinkos ekspertai dalinasi, kad norintiems optimizuoti tiekimo kainą tikrai nėra ko laukti, mat tikėtina, kad šaltąjį sezoną rinkos kaina kils, tad tektų fiksuoti ją aukštesnę.
Kas lemia elektros kainos svyravimus?
Lietuvos elektros kainos tiesiogiai priklauso nuo kainų Skandinavijoje, o jų elektros energija daugiausia pagaminama hidroelektrinėse. Šiemet vandens lygis rezervuaruose arti daugiamečio vidurkio, tad pagal tai yra numatomas kainų kilimas. Elektros energijos kainą taip pat formuoja ir gamtinių dujų sandorių kainų ir jų svyravimo.
Kadangi dabartinė energetikos rinkų situacija nėra stabili, po sukrėtimų dar nėra galutinai atsigavusios – situacija gali keistis itin greitai. Spėjama, kad kainos pernykščių aukštumų neturėtų pasiekti, bet kuo labiau artėja šaltasis sezonas, tuo kaina tampa aiškesnė. Paskutinių poros metų antrąjį pusmetį energijos kainos buvo didesnės nei pirmą, o tai leidžia manyti, kad šių metų tendencija bus tokia pat.
Pagrindinė ir dažniausiai iš ekspertų girdima rekomendacija – turintiems su birža susietus planus žiemos laikotarpiui rekomenduojama kainą fiksuoti, pavasarį grįžtant prie biržos kainų.