„Nord Pool“ kaina: kas lemia elektros kainą Lietuvoje ir kaip ją reguliuoja elektros birža.

Elektros kaina yra karšta tema jau nuo 2020-ųjų vasaros, kai buvo paskelbtas I-asis elektros rinkos liberalizavimo procesas. Tačiau net ir praėjus keliems metams, jos aktualumas tikrai neatslūgo, o netgi priešingai – gerokai paaugo. Kainų augimas nulemtas pandeminių padarinių ir karo, paskatino nuosekliau pasigilinti į tiekėjų kainodarą ir elektros biržos veiklą, kurios vardas iki šiol linksniuojamas su klaustuku. Kodėl „Nord Pool“ kaina kasdien keičiasi ir kaip ji veikia galutinę sumą? Supraskite kas slypi už jūsų elektros sąskaitos.
Kas yra NORD POOL?
„Nord Pool“ yra viena didžiausių elektros energijos biržų Europoje ir pirmoji tarptautinė tokio pobūdžio organizacija pasaulyje. Ji buvo įkurta bendra Šiaurės Europos šalių iniciatyva 1996-aisiais, siekiant formuoti vieningą elektros energijos prekybos rinką. „Nord Pool“ elektros birža jungia 9 šalis, daugiausiai iš Baltijos regiono: Švediją, Norvegiją, Daniją, Suomiją, Estiją, Latviją, Lietuvą, Vokietiją ir Olandiją. Lietuvą, kuri prie jos prisijungė 2012 metais, atstovauja valstybės įmonė „Litgrid“.
NORD POOL elektros biržos paskirtis
Tad kam gi reikalinga ta elektros birža, jei ji negamina energijos? Trumpai tariant tam, kad skatintų konkurenciją, energetinę vienybę regione ir taip padėtų gauti geriausią paslaugą galutiniam vartotojui.
„Nord Pool“ biržoje sudaromi ateities susitarimai dėl elektros energijos tiekimo ir pirkimo. Taip pat, suteikiama galimybė elektros tiekėjams ir vartotojams nustatyti elektros energijos kainas bei sudaryti ilgalaikius ar trumpalaikius sandorius remiantis išsamiomis prognozėmis.
Taipogi, „Nord Pool“ turi didelę skaitmeninę prekybos platformą, kuri leidžia dalyviams tiesiogiai prekiauti elektros energija ir sekti rinkos kainas realiuoju laiku. Tai suteikia galimybę efektyviai valdyti elektros energijos tiekimą ir gauti geriausius prekybos rezultatus.
Be elektros energijos prekybos, ši birža taip pat užsiima elektros energijos rinkos analize, konsultavimu ir kitomis su elektros energija susijusiomis paslaugomis. „Nord Pool“ turi didelę įtaką Europos elektros energijos sektoriui ir yra svarbus veiksnys formuojant elektros energijos kainas regione.
Kas sudaro kintamą elektros kainą Lietuvoje?
Atėjus laikui pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, daugelis skubėjo užsifiksuoti geriausius elektros energijos kainų pasiūlymus. Tačiau kiekvienas tiekėjas siūlo ir kintamo tarifo planus, kuriuos tiesiogiai lemia „Nord Pool“ elektros kaina Lietuvoje. Šių pasiūlymų daugelis privengė ne tik dėl galimos rizikos, bet ir todėl, kad apie jų kainodarą buvo kalbama gerokai mažiau nei apie fiksuotas elektros kainas. Tad jei vis dar galvojate apie plano keitimą, verta pasidomėti kokia kainos dedamoji naudojama skaičiuojant kintamo plano mėnesio sąskaitas.
Jei turite išmanų, automatizuotą elektros skaitiklį. Tokiu atveju, jam taikoma konkreti „Nord Pool“ Lietuvos biržoje užfiksuota valandinė kaina, kuri buvo elektros energijos vartojimo momentu.
Jei neturite išmanaus elektros skaitiklio. Tokiu atveju galite rinktis iš dviejų opcijų:
- Vidutinė svertinė mėnesio kaina. Svertinė mėnesio kaina nustatoma dauginant valandines „Nord Pool“ biržos elektros kainas iš visų Lietuvos neautomatizuotų skaitiklių naudotojų elektros energijos vartojimo netolygumo koeficientų. Šiuos koeficientus Energetikos sistemų operatorius (ESO) apskaičiuoja kiekvieną mėnesį ir pateikia savo svetainėje. Ši kainos komponentė yra vienoda visiems neautomatizuotų skaitiklių vartotojams Lietuvoje ir nėra susijusi su jų skaitiklio laiko zonomis.
- Vidutinė „Nord Pool“ elektros kaina nustatyta konkrečiai tą mėnesį. Kaina, kurią nustato Šiaurės šalių elektros birža, atsižvelgdama į pasiūlos/paklausos balansą ir kitos kainodaros kriterijus. Ji susideda iš visų mėnesio dienų kainų vidurkio.
Nuo ko priklauso „Nord Pool“ elektros kaina Lietuvoje?
Biržos kainos skaičiavimo mechanizmai yra gana komplikuoti ir priklausomi nuo daugelio kintančių veiksnių, kartais iš pirmo žvilgsnio net tiesiogiai nesusijusių su energetika. Puikus pavyzdys galėtų būti regiono politinė arba net geografinė situacija. Tai paaiškina kodėl „Nord Pool“ kaina gali gana radikaliai pasikeisti įvykus politiniams konfliktams, didelio masto gamtiniams reiškiniams arba, kaip neseniai įsitikinome patys – pandemijai.
Pagrindinis principas pagal kurį nustatoma „Nord Pool“ elektros kaina, vadinamas taškiniu modeliu (angl. point price model), kuris veikia remdamasis šiais kriterijais:
1. Valandinė elektros kaina: „Nord Pool“ elektros kaina yra nustatoma kiekvienai valandai atskirai. Tai leidžia atspindėti realiausią situaciją kintančioje elektros rinkoje, kuri keičiasi priklausomai nuo paros laiko.
2. Paklausos ir pasiūlos valdymas: Elektros kaina „Nord Pool” biržoje yra nustatoma derinant elektros paklausą ir pasiūlą rinkoje. Kiekvienos valandos pradžioje, birža surenka elektros pasiūlos duomenis iš gamintojų bei apskaičiuoja elektros paklausą iš atitinkamo regiono vartotojų, kuriuos įprastai pateikia elektros tiekimo bendrovės. Remiantis šia informacija, nustatoma valandinė elektros kaina.
3. Regioninės elektros kainos: „Nord Pool” elektros kaina skirtingose regionuose gali skirtis dėl elektros perdavimo tinkle, infrastruktūros ir kitų veiksnių. Taigi, kiekvienam regionui yra nustatoma specifinė elektros kaina.
4. Prekybos mechanizmai: „Nord Pool“ biržoje veikia prekybos mechanizmai, leidžiantys elektros tiekimo bendrovėms ir prekybos dalyviams sudaryti sutartis dėl elektros pirkimo ar pardavimo ateityje. Šie sandoriai taip pat gali turėti įtakos galutinei elektros kainai.
Visi aukščiau išvardyti veiksniai, tokie kaip elektros pasiūla ir paklausa, regioninės sąlygos ir prekybos sandoriai, daro įtaką „Nord Pool” nustatomai elektros kainai. Kaina kinta kas valandą, atspindėdama šiuos veiksnius ir rinkos būklę. Panašiu principu yra sudaromos ir vidutinės elektros kainos prognozė – pagal gaunamas tiekėjų veiklos ataskaitas ir planuojamą paklausą duomenys lyginami su praėjusių metų skaičiais ir išvedami vidutiniai kainos vidurkiai.
Kodėl skiriasi „Nord Pool“ kaina ir tiekėjo kaina?
Kai 2022-ųjų metų rugpjūtį elektros kainos pasiekė rekordines aukštumas, pasigirdo kai kurių vartotojų bei energetikos specialistų pasipiktinimas. Pasak jų, esą tuo metu kai „Nord Pool“ kaina buvo viena aukščiausių istorijoje, kai kurie tiekėjai pasiūlė gerokai žemesnes kainas. O tai, ką išvydome biržoje, ir galų gale – gautose sąskaitose, švelniai tariant šokiravo. Tad kodėl taip atsitiko?
Kai kalbame apie „Nord Pool“ elektros kainą, privalome turėti omenyje platesnį vaizdą. Birža negali tiesiog įsigyti elektros energijos iš mažiausią kainą pateikusio pardavėjo, nes sandoris vyksta su tam tikrais įsipareigojimais. Svarbiausias iš jų – užtikrinti ne tik pažadėtą kainą, bet ir garantuoti reikiamą elektros kiekį konkrečiam laikotarpiui, ką padaryti gali ne kiekvienas pigią elektrą siūlantis tiekėjas.
Ne mažiau svarbūs ir Europos Sąjungos įsipareigojimai įsigyti dalį elektros energijos iš ekologiškų arba atsinaujinančių šaltinių. Kaip žinia, jie ne visada ekonomiškai parankesni, o ir jų kainos nėra stabilios, mat joms nemažą įtaką daro sezoniškumas bei gamtinės sąlygos. Būtent dėl šių priežasčių, „Nord Pool“ biržos kaina gali nesutapti su geriausiais tiekėjų pasiūlymais konkrečiam laikotarpiui.
Kodėl paranku stebėti „Nord Pool“ elektros biržos kainą?
Jei pasirinkote nefiksuotą elektros energijos tiekimo planą, puikiai žinote, kad jos kainų svyravimus galite stebėti valandų tikslumu. Dauguma nepriklausomų tiekėjų siūlo du kintamus kainų skaičiavimo planus: pagal konkrečios kainos zonos (mūsų atveju Lietuvos) mėnesio vidurkį arba pagal besikeičiančią valandinę kainą.
Valandinis planas ypač aktualus tiems, kas nori optimaliausiai suplanuoti elektros vartojimą kainos atžvilgiu. Stebėdami kaip keičiasi valandiniai įkainiai, galite pasirinkti geriausią laiką elektros energijai imliems darbams, tokiems kaip elektromobilio įkrovimas, indaplovės arba skalbimo mašinos naudojimas.
Verta pabrėžti, kad vidutinė „Nord Pool“ elektros kaina yra aktuali visiems, nepriklausomai nuo pasirinkto energijos plano varianto. Net jei šiuo metu jūsų elektros energijos kaina fiksuota, stebėdami mėnesio vidurkį biržoje, galite pajusti vyraujančias tendencijas ir jas palyginti su savo užfiksuotu tarifu. Be to, stebėjimas padeda geriau suprasti kainodaros prigimtį ir atidžiau įsivertinti visas jos dalis. Galbūt, atėjus laikui pakeisti sutartį, ši informacija padės priimti finansiškai palankesnį planą arba surizikuoti ir atsisakyti elektros kainos fiksavimo.